تعیین اجاره بهای تابلو های تبلیغاتی توسط کارشناس رسمی دادگستری طراحی و گرافیک

تعیین اجاره بهای تابلو های تبلیغاتی توسط کارشناس رسمی دادگستری طراحی و گرافیکایجاد فضا‌های جدید تبلیغاتی در تلوزیون و رادیو و فضای مجازی و غیره هنوز هم نتوانسته اند که استفاده تبلیغاتی از تابلو‌های تبلیغاتی و تلوزیون‌های شهری را کاهش دهند. حتی در سال‌های اخیر هزینه استفاده و اجاره این تابلو‌ها بسیار بیشتر از گذشته نیز شده است. در کنار این تابلو‌ها می‌توان به تابلو‌های تبلیغاتی در استادیوم‌های ورزشی هم اشاره کرد. مثال بارز آن را می‌توانید در ورزشگاه‌های فوتبال ببینید که حتی گاها حاشیه‌هایی را هم ایجاد کند. بهرحال شرکت‌های مختلف و افراد مختلف برای رونق بازار کارشان و یا نگه داشتن بازار نیازمند چنین تلاش‌هایی هستند. اما قیمت اجاره این تابلو‌ها چگونه تعیین می‌شود؟ در این یادداشت به کمک کارشناس رسمی دادگستری طراحی و گرافیک به بررسی هزینه اجاره بهای تابلو‌های تبلیغاتی می‌پردازیم. تابلو‌هایی که در بسیاری از موراد به صورت مزایده نیز اجاره داده می‌شوند و تعیین میزان اجاره بهای جهت انجام مزایده نیز بر عهده کارشناس دادگستری طراحی و گرافیک است.

ابتدا بهتر است تا تصویر درستی از تابلو‌های تبلیغاتی ارائه دهیم. به طور کلی سه دسته تابلو تبلیغاتی را می‌توان از هم تفکیک نمود. اول بیلبورد‌ها هستند. سایر بیلبورد بیش از 24 متر است و معمولا با پایه‌هایی در زمینه نصب شد‌‌ه‌اند. دوم استند‌ها هستند که در چند سال اخیر تعداد آن‌ها بسیار زیاد شده‌ است. سایر هر استند حدود سه متر است و معمولا دور میدان‌ها و یا در بولوار‌ها و نزدیک چراغ راهنمایی نصب می‌شوند. مکان‌های شلوغ و پر ترافیک برای نصب استند بسیار مناسب هستند. و نهایتا انواع تابلو‌ها هستند که سایزی بیش از سه متر و کمتر از بیست و چهار متر دارند. تابلو‌های تجاری، فرهنگی، مذهبی و بزرگ و کوچک را هم می‌توان از انواع تابلو‌های تبلیغاتی دانست. تعیین هزینه اجاره بهای این تابلو‌ها تابعی از عوامل مختلف است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. البته در کنار این موراد باید به تابلو‌های ترسیمی و تلوزیون‌های شهری نیز اشاره کرد.

هر چند ساز و کار تعیین اجاره بهای تلوزیون شهری و تبلیغات ترسیمی متفاوت با سایر مواردی است که نام بردیم اما این موضوع نیز توسط کارشناس رسمی طراحی و گرافیک ارزیابی می‌شود و برای مثال می‌توان تبلیغات روی بدنه قطار‌های شهری، اتوبوس‌ها و بعضا تاکسی‌ها را از این جمله دانست.

اما تعیین اجاره بهای تابلو تبلیغاتی به چه صورت است. اگر به بازار تبلیغات توجه کرده باشید متوجه می‌شوید که گاها هزینه اجاره یک تابلو در برخی نقاط شهر به حدود بیست میلیون تومان هم می‌رسد. میزان اجاره بهای تابلو تبلیغاتی به طور مستقیم تابعی از تعداد بازدید‌های یک تابلو در طول مدت مشخص که معمولا یک ماه است می‌باشد. اما در کنار این مورد باید به مناطق مختلف هم اشاره نمود قاعدتا یک تابلو تبلیغاتی در یک بازار شهری با هزار بازدید کننده ارزش بیشتری نسبت یک تبلیغ جاده‌ای با دو هزار بازدید کننده خواهد داشت. حتی نوع بازدید نیز اهمیت دارد.

در کنار این دو شاخص باید به نوع تابلو‌ها اشاره نمود. همانطور که اشاره داشتیم ما با انواع تابلو‌ها با سایز‌های مختلف روبرو هستیم بنابراین سایز و اندازه یک تابلو در مشخص کردن اجاره بهای آن توسط کارشناس طراحی  گرافیک بسیار اهمیت خواهد داشت.

دموگرافیک مخاطبان نیز در تعیین اجاره بهاء اهمیت دارد. به همین دلیل برای مثال مشخص می‌کنند که یک تابلو تبلیغاتی با هزینه ده میلیونی در ماه چه تعدا بازدید کننده بزرگسال و خرد سال و میانسال دارد. تعیین این شاخص به مشتریان نیز کمک می‌کند تا بدین وسیله جامعه هدف خود را مشخص نمایند.

بنابراین تعیین اجاره بهای بیلبورد‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی تابعی از عواملی است که با اسناد و مدارک قابل اعتماد و همچنین ارائه آمار و ارقام مشخص می‌شود. و در موراد ارزیابی تابلو‌ها و تعیین اجاره بها جهت مزایده نیز کارشناسان ما این موارد را لحاظ می‌کنند. حتی در مورادی که اختلافی در خصوص پرداخت هزینه‌های تبلیغاتی وجود دارد کارشناسان این حوزه صاحب صلاحیت جهت اظهار نظر خواهند بود.

از دیگر مواردی که می‌توان در این یادداشت به آن اشاره نمود اظهار نظر در خصوص تابلو‌های تبلیغاتی در ورزشگاه‌ها و اماکن ورزشی است. با توجه به هزینه‌های بسیار زیادی که برای این نوع تبلیغات صورت می‌گیرد معمولا احتمال بروز اختلاف بین شرکت‌ها و سازمان‌های ورزشی نیز ایجاد می‌شود. بسیاری از این تابلو‌ها از آن جهت اهمیت دارند که میلیون‌ها ببینده تلوزیونی و هزاران تماشاگر آن را می‌خوانند به همین دلیل هر گونه مانعی که این مشاهده را مختل کند می‌تواند سبب ایجاد اختلاف و تجدید نظر در قرارداد تبلیغات کند. علاوه بر این موضوع کارشناسان ما در خصوص وضعیت فنی و قرار گرفتن و چینش تابلو‌ها بر اساس هر یک از قرارداد‌ها نیز می‌توانند اظهار نظر کنند.

بنابراین با توجه به اهمیتی که تبلیغات در بازار دارد و همچنین گستردگی آن در صورت نیاز به کارشناس جهت ارزیابی هزینه‌های تبلیغاتی می‌توانید با کارشناس رسمی دادگستری طراحی و گرافیک تماس حاصل فرمائید.